Producenci
Promocje
Piec stalowy Hitze LEGNO 5,5 kW
Piec stalowy Hitze LEGNO 5,5 kW

3 467,00 zł

Cena regularna: 3 729,00 zł

Najniższa cena: 3 729,00 zł
szt.
Piec stalowy Hitze SIGA S 6,5 kW
Piec stalowy Hitze SIGA S 6,5 kW

7 129,00 zł

Cena regularna: 7 666,00 zł

Najniższa cena: 7 666,00 zł
szt.
Kominek żeliwny Invicta 700 prawy
Kominek żeliwny Invicta 700 prawy

5 519,00 zł

Cena regularna: 5 999,00 zł

Najniższa cena: 5 999,00 zł
szt.
Kominek żeliwny Invicta 700 lewy
Kominek żeliwny Invicta 700 lewy

5 519,00 zł

Cena regularna: 5 999,00 zł

Najniższa cena: 5 999,00 zł
szt.
Piec Żeliwny Invicta Bradford 9kW
Piec Żeliwny Invicta Bradford 9kW

6 620,00 zł

Cena regularna: 7 199,00 zł

Najniższa cena: 7 199,00 zł
szt.
Piec Żeliwny Invicta Kaori 9kW
Piec Żeliwny Invicta Kaori 9kW

7 310,00 zł

Cena regularna: 7 949,00 zł

Najniższa cena: 7 949,00 zł
szt.
Kominek żeliwny Invicta 700 DP lewy
Kominek żeliwny Invicta 700 DP lewy

5 610,00 zł

Cena regularna: 6 099,00 zł

Najniższa cena: 6 099,00 zł
szt.
Kominek żeliwny Invicta 700 DP prawy
Kominek żeliwny Invicta 700 DP prawy

5 610,00 zł

Cena regularna: 6 099,00 zł

Najniższa cena: 6 099,00 zł
szt.
Piec Żeliwny Invicta Altara 7 kW
Piec Żeliwny Invicta Altara 7 kW

8 640,00 zł

Cena regularna: 9 399,00 zł

Najniższa cena: 9 399,00 zł
szt.
Piec Żeliwny Invicta Kazan 9 kW
Piec Żeliwny Invicta Kazan 9 kW

6 620,00 zł

Cena regularna: 7 199,00 zł

Najniższa cena: 7 199,00 zł
szt.
Piec Żeliwny Invicta Chatel 8 kW
Piec Żeliwny Invicta Chatel 8 kW

3 495,00 zł

Cena regularna: 3 799,00 zł

Najniższa cena: 3 799,00 zł
szt.
Piec Żeliwny Invicta Symphonia 12 kW
Piec Żeliwny Invicta Symphonia 12 kW

11 950,00 zł

Cena regularna: 12 999,00 zł

Najniższa cena: 12 999,00 zł
szt.
Nowoczesne kominki - jak wybrać idealny model do Twojego wnętrza?
Nowoczesne kominki - jak wybrać idealny model do Twojego wnętrza?

Kominki wraz ze swoją funkcjonalnością znacznie ewoluowały na przestrzeni lat. Dzisiejsze kominki nowoczesne nie tylko efektywnie ogrzewają, ale stają się także centralnym punktem designu wnętrz, łącząc funkcjonalność z estetyką. Od minimalistycznych modeli kominków po tradycyjne piece na drewno - możliwości są niemal nieograniczone.

W tym artykule dowiesz się, jak wybrać kominek do Twojego wnętrza oraz co sprawia, że może on efektywnie ogrzewać i jednocześnie stać się centralnym punktem domu, salonu, tworząc niezastąpioną atmosferę domowego ogniska.

Wybór kominka - czym się kierować?

Przy wyborze kominka warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Poniżej przedstawiliśmy trzy najważniejsze z nich.

1. Rodzaj paliwa

Wybór rodzaju paliwa do kominka to decyzja, która wpływa nie tylko na funkcjonalność, ale i na atmosferę, jaką tworzy kominek w domu.

Drewno

Kominki na drewno to klasyka, która nadaje wnętrzu, zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego charakteru. Zapewniają naturalne ciepło, mimo to należy pamiętać o niezbędnym zaopatrzeniu w drewno, okresowym czyszczeniu oraz serwisie, obejmującym m.in. wymianę sznura w kominku.

Kominek na drewno jest idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie naturalne ciepło i przytulną atmosferę, jaką tworzy płonący ogień. Gwarantuje także niezależność od systemów centralnego ogrzewania, co może być korzystne w przypadku awarii prądu.

Gaz

Kominki gazowe to wygodna alternatywa. Ich obsługa jest prostsza i automatyczna - kominek uruchamia się za pomocą pilota, a płomień można regulować, co zapewnia stałą temperaturę bez konieczności ciągłej uwagi użytkownika. Jednak nie oferują tego samego efektu naturalnych płomieni, co kominki na drewno. Wymagają regularnych przeglądów. 

W porównaniu do kominków na drewno, które rozpalane są ręcznie i tworzą naturalny klimat, kominkom gazowym często brakuje tej autentyczności i ciepła płomienia. Ponadto specjalistyczne podłączenie kominka gazowego wymaga zatrudnienia wykwalifikowanego instalatora z uprawnieniami, co dodatkowo zwiększa koszty procesu instalacji.

Pellety

Pellet, będący formą przetworzonej biomasy, oferuje wygodę i automatyzację w procesie ogrzewania, co jest jednym z powodów jego rosnącej popularności. Jednakże, jak każde rozwiązanie grzewcze, ma swoje specyficzne wymagania. 

Fabryczne ustawienia pieca na pellet często nie odpowiadają indywidualnym potrzebom użytkownika, co wymusza konieczność dokładnego wyregulowania urządzenia, aby osiągnąć optymalną wydajność i komfort cieplny.

2. Funkcja kominka

Określenie głównej funkcji kominka ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiedniego modelu.

Główne źródło ciepła

Jeśli kominek ma być podstawowym źródłem ogrzewania, ważne jest, aby wybrać model o wysokiej efektywności cieplnej. Warto zwrócić uwagę na kominki z płaszczem wodnym, które mogą być podłączone do systemu centralnego ogrzewania, a tym samym stanowić główne źródło ciepła lub pełnić funkcję wspomagania istniejącego centralnego ogrzewania z pompą ciepła, kotłem gazowym czy pelletowym.

Alternatywne źródło ciepła

Kominek może pełnić kluczową funkcję jako alternatywne źródło ciepła, szczególnie w sytuacjach, gdy domowe systemy grzewcze zawodzą lub występują awarie zasilania. W przypadku braku prądu, a tym samym wyłączenia tradycyjnych systemów ogrzewania, kominek na drewno staje się niezastąpionym źródłem ciepła. Jego zdolność do ogrzewania pomieszczeń nie zależy od zewnętrznych źródeł energii, co czyni go niezwykle przydatnym w sytuacjach awaryjnych. 

Dzięki temu, że kominek wykorzystuje drewno jako paliwo, może on nieprzerwanie dostarczać ciepło, zapewniając komfort mieszkańcom domu w czasie przerw w dostawie prądu lub innych problemów z centralnym ogrzewaniem jak np. awaria.

Palenie tzw. okazjonalne - dekoracyjna funkcja kominka

Kominki, choć ograniczają się do funkcji dekoracyjnej i są praktycznym źródłem ciepła, to ich funkcję można sprowadzić również do tzw. okazjonalnego palenia. Pozwala to na cieszenie się atmosferą i ciepłem ognia w wyjątkowych momentach, bez konieczności ciągłego korzystania z kominka jako głównego źródła ogrzewania.

Kominek nowoczesny

3. Design kominków i rozmiar wnętrza

Wybór kominka powinien być dostosowany do stylu i rozmiaru wnętrza, aby tworzył spójną i harmonijną całość.

Styl wnętrza

Nowoczesne wnętrza mogą doskonale łączyć się z różnymi rodzajami kominków, w tym z kominkami na drewno, które, dzięki swojej uniwersalności i różnorodności wzornictwa, nigdy nie wychodzą z mody oraz mogą być stylowym uzupełnieniem współczesnych przestrzeni.

W tradycyjnych pomieszczeniach, kominki na drewno z klasycznym wykończeniem nadal pozostają popularnym wyborem, dodając im ciepła i klasycznego uroku, podczas gdy kominki gazowe oraz elektryczne oferują nowoczesne rozwiązania z łatwością obsługi i konserwacji.

Rozmiar pomieszczenia

W małych przestrzeniach lepiej prezentują się mniejsze, kompaktowe modele, które nie przytłoczą wnętrza. W dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na większy kominek, który stanie się głównym elementem dekoracyjnym.

Jakie trendy w kominkach czekają nas w 2024 roku?

Trendy w kominkach w 2024 roku skupiają się na minimalizmie i czystych liniach, co jest odzwierciedleniem obecnych preferencji w aranżacji wnętrz. Proste, eleganckie formy kominków doskonale komponują się z nowoczesnymi przestrzeniami, tworząc spójną i estetyczną całość.

Zaawansowana technologia

Kominki w 2024 roku coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie, jak np. kurtyny powietrzne, które ograniczają osadzanie na powierzchni szyb dymu, a tym samym minimalizują brudzenie szyb.  

Dopasowanie do wnętrza

Obecne trendy wskazują na potrzebę dopasowania kominka do indywidualnych potrzeb i charakteru wnętrza. Dostępne są modele, które można instalować na wiele sposobów, oferując różnorodność wyboru od kominków wolnostojących po te, przy których wykonuje się zabudowę.

Jakie nowoczesne kominki oferuje sklep Kup Kominek?

Sklep internetowy Kup Kominek oferuje szeroki wybór kominków dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji. W asortymencie znajdują się kominki powietrzne-konwekcyjne, kominki z płaszczem wodnym oraz kominki gazowe od czołowych polskich i zagranicznych producentów, w tym DEFRO HOME, HITZE, HAJDUK, KAWMET, ROMOTOP, INVICTA, La NORDICA. 

Oferowane wkłady kominkowe spełniają kryteria EKOPROJEKT, co gwarantuje wysoką jakość, efektywność i zgodność z normami ekologicznymi. Kominki dostępne w sklepie są różnorodne pod względem konstrukcji i funkcji, dostosowane zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz oraz różnych potrzeb użytkowników.

Modne kominki do wnętrza a dylematy wyboru - podsumowanie

Zakup idealnego kominka do Twojego wnętrza wymaga rozważenia kilku kluczowych aspektów. Należy uwzględnić rodzaj paliwa, zastosowanie kominka (jako główne źródło ciepła, alternatywne źródło ciepła,  czy element dekoracyjny w ramach palenia tzw. okazjonalnego), a także styl i rozmiar wnętrza. Trendy w 2024 roku kładą nacisk na minimalizm, ekologię i zaawansowaną technologię, co znajduje odzwierciedlenie w ofercie sklepu kupkominek.pl.

Wybierając kominek, warto pamiętać o jego roli w tworzeniu atmosfery i charakteru domu, a także o dopasowaniu go do indywidualnych preferencji użytkownika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl