Producenci
Promocje
Kominek żeliwny KAWMET W16 PB ECO 13,5kW
Kominek żeliwny KAWMET W16 PB ECO 13,5kW

6 013,00 zł

Cena regularna: 6 466,00 zł

Najniższa cena: 6 466,00 zł
szt.
Piec stalowy Hitze LUPO M CP 8,7 kW z płyta grzewczą
Piec stalowy Hitze LUPO M CP 8,7 kW z płyta grzewczą

7 550,00 zł

Cena regularna: 7 959,00 zł

Najniższa cena: 7 954,00 zł
szt.
Piec Żeliwny KAWMET Premium HESTIA S17 ECO 4,6kW
Piec Żeliwny KAWMET Premium HESTIA S17 ECO 4,6kW

3 045,00 zł

Cena regularna: 3 383,00 zł

Najniższa cena: 3 383,00 zł
szt.
Piec Żeliwny KAWMET Premium ARTEMIDA S18 ECO 6,5kW
Piec Żeliwny KAWMET Premium ARTEMIDA S18 ECO 6,5kW

3 939,00 zł

Cena regularna: 4 377,00 zł

Najniższa cena: 4 023,00 zł
szt.
Kominek żeliwny KAWMET W17 Panorama ECO 16,1kW
Kominek żeliwny KAWMET W17 Panorama ECO 16,1kW

3 519,00 zł

Cena regularna: 3 784,00 zł

Najniższa cena: 3 784,00 zł
szt.
Kominek żeliwny KAWMET W17 Decor ECO 16,1kW
Kominek żeliwny KAWMET W17 Decor ECO 16,1kW

3 500,00 zł

Cena regularna: 3 763,00 zł

Najniższa cena: 3 763,00 zł
szt.
Kominek żeliwny KAWMET W17 Decor ECO 12,3kW
Kominek żeliwny KAWMET W17 Decor ECO 12,3kW

3 076,00 zł

Cena regularna: 3 307,00 zł

Najniższa cena: 3 075,00 zł
szt.
Kominek żeliwny KAWMET W17 ECO 16,1kW
Kominek żeliwny KAWMET W17 ECO 16,1kW

3 056,00 zł

Cena regularna: 3 286,00 zł

Najniższa cena: 3 286,00 zł
szt.
Kominek żeliwny KAWMET W17 ECO 12,3kW
Kominek żeliwny KAWMET W17 ECO 12,3kW

2 583,00 zł

Cena regularna: 2 777,00 zł

Najniższa cena: 2 777,00 zł
szt.
Piec stalowy Hitze CANE SF 6,5 kW
Piec stalowy Hitze CANE SF 6,5 kW

5 855,00 zł

Cena regularna: 6 509,00 zł

Najniższa cena: 4 550,00 zł
szt.
Kominek żeliwny KAWMET W16 LB ECO 13,5kW
Kominek żeliwny KAWMET W16 LB ECO 13,5kW

6 013,00 zł

Cena regularna: 6 466,00 zł

Najniższa cena: 6 466,00 zł
szt.
Piec Żeliwny KAWMET Premium SELENA S14 ECO 6,5kW
Piec Żeliwny KAWMET Premium SELENA S14 ECO 6,5kW

3 621,00 zł

Cena regularna: 4 023,00 zł

Najniższa cena: 4 023,00 zł
szt.
Jak odpowiednio dobrać lufty do zabudowy kominka.
Jak odpowiednio dobrać lufty do zabudowy kominka.

Kratki Kominkowe i Lufty Wentylacyjne - Kluczowe Elementy Zabudowy Kominka : Optymalne Dobieranie Wielkości

Zabudowa kominka to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności. Wielu z nas uwielbia ciepłą atmosferę, jaką tworzy kominek w domu, ale często zapominamy o kluczowych elementach, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Jednym z tych elementów są kratki i lufty wentylacyjne, których odpowiednie dobranie ma istotny wpływ na wydajność i bezawaryjną pracę kominka oraz poprawne funkcjonowanie zabudowy. Warto uświadomić sobie , dlaczego kratki i lufty są tak ważne i jakie korzyści wynikają z ich właściwego dobrania.

Lufty w obudowie wkładu kominkowego muszą zapewnić odpowiednią ilość powietrza niezbędną do jego cyrkulacji w środku obudowy. W dolnej części zabudowy kominka należy umieścić otwory wlotowe, przez które do zabudowy dostaje się chłodne powietrze. Powietrze to ma zapewnić dobrą wentylację wkładu kominkowego a następnie ogrzane wydostać się do pomieszczenia przez otwory wylotowe, które umieszczamy w górnej częsci zabudowy kominka. Zarówno otwory wlotowe jak i wylotowe, w których montujemy lufty i kratki kominkowe, powinny być wykonane w sposób umożliwiający swobodny przepływ powietrza. Konstrukcja zabudowy kominka nie powinna wpływać na pole czynne luftów, a dokładniej ich przepustowość.

Dlaczego kratki kominkowe i lufty wentylacyjne są tak istotne?

Kratki kominkowe i lufty wentylacyjne pełnią kluczową rolę w prawidłowym działaniu kominka. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego dopływu powietrza do komory zabudowy wkładu kominkowego poprzez lufty lub kratki wentylacyjne wlotowe dolne a następnie odprowadzeniu powietrza ogrzanego w zabudowie kominka luftami lub kratkami wentylacyjnymi górnymi wylotowymi. W zwiazku z powyższym lufty i kratki to nie tylko wizualne uzupełnienie i minimalistyczne wykończenie obudowy kominka. Gwarantują prawidłowe działanie samego wkładu kominkowego oraz żywotność zabudowy, ponieważ bez odpowiedniej ilości powietrza w środku zabudowy, czyli braku właściwej wentylacji zabudowy może dojść do nadmiernego nagrzewania się całego kominka i uszkodzenia wkładu kominkowego. Dodatkowo zwiększa się ryzyko uszkodzeń - pęknięć całej zabudowy kominka. Pamiętajmy, że źle dobrane lufty, kratki wentylacyjne lub co najgorsze ich brak, może być podstawą do nie uznania gwarancji przez producenta kominka

Lufty i kratki wykonane są z elementów stalowych, które są dodatkowo wzmacniane i odpowiednio przygotowane do pracy w podwyższonych temperaturach. Pokryte są farbą proszkową posiadającą bardzo dobre własności mechaniczne, a także wysoką stabilność koloru i odporność termiczną.

Jak dobrać lufty do różnych rodzajów kominków, aby uzyskać estetyczną zabudowę

Lufty i kratki wentylacyjne są nieodłącznym elementem każdego kominka, wpływają zarówno na jego wydajność, jak i estetykę. Wybór odpowiednich luftów ich kształtu i wielkości ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyglądu zabudowy kominka, szczególnie w przypadku różnych rodzajów kominków, takich jak wkłady kominkowe proste, kominki narożne , kominki trzyszybowe lub z zaookrągloną szybą.

Dla uzyskania harmonijnego i estetycznego efektu całej zabudowy można zastosować pewne rozwiązania.

 

1. Kominki proste:

Kominki proste są najbardziej popularnymi i klasycznymi rodzajami kominków. Aby uzyskać estetyczną zabudowę kominka prostego, należy zadbać o proporcje i odpowiednie dopasowanie luftów.

Styl: Kominki proste w zabudowie wygladają dobrze jeśli zastosujęmy do nich lufty proste. Wybierz lufty, które będą współgrać ze stylem wnętrza. Jeśli masz tradycyjny kominek, lufty proste lub kratki wentylacyjne o klasycznym wyglądzie będą odpowiednie. Natomiast dla nowoczesnych kominków warto wybrać lufty proste o minimalistycznym designie.

Proporcje: Jeśli zależy nam na zachowaniu symetrii, lufty proste powinny być proporcjonalne do wielkości przeszklenia kominka prostego. Jeśli proporcje nie mają znaczenia, możemy również zastosować lufty proste krótsze lub dłuższe od szyby kominka, pamiętając o odpowiednim polu czynnym dobranych luftów prostych.

2. Kominki narożne:

Kominki narożne bardzo popularne i ostatnio coraz częśćiej wybierane przez użytkowników szukających rozwiązań do pomieszczeń o nowoczesnym designie.

Aby estetycznie zabudować kominek narożny, należy odpowiednio dobrać lufty:

Kształt: Do kominków narożnych najczęściej dobierane są lufty narożne, nazywane również lufty narożnikowe, lufty kątowe lub lufty rogowe. Lufty narożne najczęściej dobierane są do kształtu kominka. Wybierz lufty narożne, które będą harmonijnie współgrać z kształtem kominka I zabudowy.

Rozmiar: Lufty narożne prezenują się harmonijnie w zabudowie jeśli zachowamy proporcjie długości i szerokości luftu z wielkością szyby kominka. Oczywiście można również zasosować lufty narożnikowe większe lub mniejsze od szyby kominka. jest to równie ciekawe roziązanie, jednak w takim przypadku nie zachowamy symetrii zgodności linii szyby kominka z luftami narożnymi.

Umiejscowienie: Lufty umieszczamy zarówno na górze, jak i dole zabudowy kominka. Wybierz takie umiejscowienie, które będzie pasować do aranżacji pomieszczenia i zapewni optymalną wentylację zabudowy. Pamietając jednocześnie o zachowaniu odpowiedniej odległości od sufitu.

Kolor: Dobierz kolor luftów, który będzie kontrastować lub współgrać z resztą wnętrza. Często dobrą praktyką jest dopasowanie koloru luftu do koloru okładziny kominka lub innych elementów wykończeniowych.

3. Kominki trzyszybowe:

Kominki trzyszybowe są eleganckimi i nowoczesnymi rozwiązaniami, które dodają prestiżu każdemu wnętrzu.

Aby efekt zabudowy kominka trzyszybowego był estetyczny, należy zwrócić uwagę na dobrze dobrane lufty:

Kształt: Przy kominkach trzyszybowych istnieje dowolność dobierania kształtu luftów. Dobrze sprawdzą się do nich zarówno lufty proste jak i lufty rogowe. Wszystko zależy od naszej fantazji w aranżacji zabudowy kominka i pomieszczenia .

Minimalizm: Kominki trzyszybowe często mają minimalistyczny design, dlatego lufty powinny być subtelne i nie dominować w aranżacji.

Symetria: W przypadku kominków trzyszybowych, warto zwrócić uwagę na symetrię i równowagę. Jeśli kominek ma trzy szyby i stosujemy lufty proste to mogą być umieszczone z przodu i po bokach kominka zarówno na dole jak i na górze, zachowując symetryczny układ. Kominek trzyszybowy wyglada również bardzo dobrze jeśli zastosujemy lufty narożne. Możemy umieścić je na prawym lub lewny narożniku kominka lub wprost przeciwnie jedne lufty narożne w prawym narożniku inne w lewym narożniku kominka tzw. naprzemiennie.

3. Kominki z zaokrągloną szybą:

Kominki z zaokrągloną szybą bardzo efektowne i designerskie rozwiązanie. szczególnie przy nich należy pamiętać o dobrze dobranych luftach lub kratkach wentylacyjnych.

Kształt: Jeśli mamy kominek z zaokrągloną szybą , najlepiej jeśli zastosujemy lufty ptroste lub proste kratki wentylacyjne.

Umiejscowienie: Przy kominku z zaokrągloną szybą , możemy zamontować lufty proste lub kratki wentylacyjne z przodu i po bokach kominka zarówno na dole jak i na górze zabudowy. Dobrze będą wyglądały w przypadku zaokrąglonego kominka lufty proste ale zamontowane pionowo.

Jak dobrać odpowiednią wielkość otworów wentylacyjnych kominka ? Czyli Lufty i kratki kominkowe - wielkość.

Podstawowym krokiem jest wybór odpowiedniej wielkości i ilości kratek i luftów wentylacyjnych zabudowy kominka, które będą odpowiednio dopasowane do parametrów kominka oraz pomieszczenia, w którym się znajduje.

Montowane w zabudowie kominka lufty lub kratki wentylacyjne powinny być dostosowane do wymagań producenta kominka. Ich wielkość i liczba powinna być zgodna z wytycznymi dotyczącymi mocy i typu kominka. Bardzo istotne jest żeby pole czynne luftu lub kratki było zgodne z zalecanymi przez producenta kominków, wartościami do konkretnego modelu kominka. Zwykle każdy producent kominków, w specyfikacji danego modelu wkładu kominkowego podaje zalecane wielkości pola czynnego luftów, kratek wlotowych i wylotowych. W zamkniętych zabudowach kominków lufty wlotowe umieszcza się w dolnej części obudowy kominka, a lufty wylotowe w górnej, co pozwala na naturalną cyrkulację powietrza.

Zaleca się przy doborze luftów, kratek kominkowych wentylacyjnych, żeby pole czynne luftów wlotowych ( dolnych) było odpowiednio dobrane do mocy kominka. Przyjmuje się, że pole czynne luftów dolnych powinno wynosić 40-60 cm2 na 1 kW mocy wkładu kominkowego.

Poniżej przykładowe wielkości luftu w stosunku do mocy kominka

1. Kominek o mocy 10kW - pole czynne luftu min 500 cm2

2. Kominek o mocy 15kW - pole czynne luftu min 700 cm2

3. Kominek o mocy powyżej 15kW - pole czynne luftu min 800 - 1200 cm2

Natomiast pole czynne luftów, kratek wylotowych ( górnych) powinna być o około 40%większa od pola czynnego lufów, kratek wlotowych.

Korzyści wynikające z zastosowania kratkek i luftów wentylacyjnych

1. Bezpieczeństwo: Odpowiednia wentylacja przez lufty, kratki zapobiega nagrzewaniu się konstrukcji zabudwy kominka, co redukuje ryzyko pęknięć.

2.Efektywność: Właściwa ilość ogrzanego powietrza w zabudowie kominka jest przekazywana przez lufty , kratki do pomieszczenia, dzięki czemu efekywnie ogrzewamy pomieszczenia.

3.Komfort: Dzięki odpowiedniej wentylacji zabudowy kominka, zapewniamy równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu, co zwiększa komfort przebywania w jego otoczeniu.

4. Ochrona urządzenia : Unikamy ryzyka przegrzewania wkładu kominkowego a co za tym idzie, zwiększamy żywotność kominka.

Na stronie sklepu internetowego www.kupkominek.pl można znaleźć pełną ofertę luftów prostych i luftów kątowych w różnych wymiarach renomowanych producentów takich jak Defro Home czy Stahl Sytem. oferta sklepu obejmuje również kratki kominkowe wentylacyjne w róznych rozmiarach, kolorach i wzorach.

Wnioski

Kratki i lufty wentylacyjne są nieodzownym elementem każdej zabudowy kominka, spełniają funkcje dekoracyjne ale głównie mają na celu odpowiednią cyrkulację powietrza w zabudowie. Ich właściwe dobieranie oraz montaż przyczynia się nie tylko do zapewnienia bezpieczeństwa, ale także do poprawy efektywności i komfortu użytkowania kominka. Dlatego warto zadbać o ich odpowiednią wielkość i umiejscowienie już na etapie planowania zabudowy kominkowej, co pozwoli cieszyć się ciepłem i atmosferą kominka w pełni, przy zachowaniu komfortu bezpieczeństwa.

 

Jeśli szukasz wysokiej jakości kratek i luftów wentylacyjnych do swojego kominka, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w sklepie internetowym www.kupkominek.pl Oferowane przez nas lufty proste, lufty narożnikowe i kratki do kominka, spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości, zapewniając Ci spokój i komfort podczas użytkowania kominka.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl